Mexicogruppen faciliterer udsendinger af fredsvagter til områder i Chiapas, der er underlagt massiv tilstedeværelse af militær og i andre af paramilitære grupper. Dette gennem samarbejde med organisationen FrayBa’s program BriCOs , som har overblik over hvilke områder, der har brug for international tilstedeværelse. Som fredsobservatør vil din tilstedeværelse dels virke forebyggende, samtidig med at den sikrer en afrapportering og opmærksomhed omkring den repression de oprindelige folk møder, i deres kamp for ret til jord og selvorganisering.

Arbejdet kræver min. 15 dage i Chiapas, men helst væsentligt længere. Det kræver desuden, at du:

  • …behersker et rimeligt spansk. Hvis dette ikke er tilfældet, anbefaler vi dig at tage på sprogskole først (og hjælper gerne med at finde en),
  • …sætter dig grundigt ind i den politiske situation og fredsvagtsarbejdet. Til dette har vi en materialesamling, som du skal læse som forberedelse
  • …du deltager i et indledende møde, hvor vi vender materialet og sammen vurderer dine sprogkundskaber og egnethed som fredsvagt,
  • …du selv betaler transport og forsikring (men ingen afgift til os eller FrayBa).

Når du bliver godkendt som fredsvagt får du et “carta aval” (anbefaling) med fra os i International Forum, som er officiel samarbejdspartner med FrayBa i San Cristóbal de Las Casas.

Lyder det som noget for dig? Send os en uforpligtende mail på mexico@internationaltforum.dk, og så kan vi ringes ved eller mødes i Solidaritetshuset på Griffenfeldsgade.